یکی از بزرگترین وبسایت های کریپتو به تازگی سیستم رتبه بندی جدیدی افزوده است که ارزهای دیجیتال برتر بازار را درجه‌بندی می‌کند.

سایت کوین مارکت کپ (Coin Market Cap) که برای پیگیری و رصد قیمت زنده و همزمان کوین ها می‌باشد با همکاری شرکت تحلیل بلاک چین فلیپ ساید کریپتو (Flipside Crypto)، سیستم درجه بندی دارایی های کریپتو را به پلتفرم خود افزود. این سیستم رتبه بندی به اسم امتیاز بندی بنیادین دارایی های کریپتو یا FCAS می‌باشد و به منظور سنجش فعالیت توسعه دهندگان، مدیریت کاربران و بلوغ بازار طراحی و ایجاد شده است.

بالاترین درجه این رتبه بندی S می‌باشد که بیانگر کلمه Superb به معنای ممتاز است. درجه بعدی A بیانگر Attractive به معنای جذاب است.

سیستم رتبه بندی جدید به اسم FCAS با در نظر گرفتن فعالیت کاربران، برخورد، رفتار و فعالیت توسعه دهندگان و بلوغ بازار به سنجش سلامت پروژه های ارز دیجیتال می‌پردازد. اساسا این سرویس، نگرشی به رشد و توسعه پروژه ها ارائه می‌دهد. کوین مارکت کپ در این خصوص گفت:

ما اطلاعات و داده های خام بلاک چین را از سراسر پروژه های مرتبط جمع آوری می‌کنیم و به صورت داخلی آن ها را تجزیه و تحلیل می‌کنیم. پس از تشخیص، تحلیل و بازآفرینی المان های اطلاعات خام، آن ها را با اطلاعات بازار که از منابع مختلف جمع آوری شده است ترکیب می‌کنیم.

فعالیت بازار نیز رفتار و برخورد تمام مشتریان نسبت به یک ارز دیجیتال مشخص را در نظر می‌گیرد و شامل کاربرد پروژه مورد نظر و عوامل فعالیت شبکه نیز می‌شود. امتیاز بر اساس تحلیل فعالیت های داخل بلاک چین مورد نظر محاسبه می‌شود و آدرس کیف پول ها را برای تعیین تعداد کاربران، صرافی ها، قراردادها و سایر مشخصه ها برچسب گذاری می‌کند.

رفتار توسعه دهندگان، سطح فعالیت و کارآیی جامعه توسعه دهندگان را در پروژه یا بلاک چین مورد نظر نشان می‌دهد و شامل فاکتورهایی نظیر تغییرات کدها، بهبود کدها و حضور جامعه در فعالیت های توسعه ای می‌باشد. معیار موجود، ۳۰ متغیر را برای کاوش بیشتر رابطه بین معیارهای سنتی توسعه و فعالیت های جامعه مورد نظر رصد می‌کند.

معیار آخر بلوغ بازار است که بر اساس عوامل موجودی و ریسک است. معمولا این معیار احتمال ارائه سود ثابت در شرایط مختلف بازار را نشان می‌دهد. این امر را نیز با ترکیب ارزیابی ریسک بازار و تحلیل ثبات موجودی (عرضه) پول هر ارز دیجیتال انجام می‌دهد.

منابع:

CoinTelegraph

The Daily Hodl

میهن بلاکچین