براساس نظرسنجی انجام‌شده توسط شرکت مدیریت رسانه اجتماعی هوت‌سوئیت و آژانس جهانی ورسوشیال کشور آفریقای جنوبی به‌عنوان برترین کشور در مالکیت ارزهای رمزنگاری‌شده معرفی شد. براساس این نظرسنجی 10/7 درصد از کاربران اینترنت در این کشور صاحب ارز رمزنگاری‌شده هستند. در این رتبه‌بندی تایلند در رتبه دوم قرار دارد و 9/9 درصد از کاربران موبایل این کشور مالک ارز رمزنگاری‌شده هستند و اندونزی با 9/5 درصد در جایگاه سوم قرار گرفت.
در گزارش دیجیتال جهانی 2019 دیگر کشورهای آفریقایی مانند غنا و کنیا نیز جزو 45 کشور برتری هستند که بیشترین تعداد مالکان ارزهای رمزنگاری‌شده ازجمله بیت‌کوین را دارند. این نظرسنجی طی شش ماه در سال 2018 و میان افرادی در بازه سنی 16 تا 64 سال انجام شد.
این نظرسنجی به خوبی میزان ورود انقلاب ارز دیجیتال به کشورهای آفریقایی را به خوبی نشان می‌دهد. افراد بسیار زیادی در این قاره از ارزهای رمزنگاری‌شده برای برطرف کردن نیازهای مالی شخصی و نقل و انتقال بین‌المللی و داخلی پول استفاده می‌کنند.
همچنین تعداد زیادی از آفریقایی هم هستند که به خرید ارزهای مجازی به چشم انجام سرمایه‌گذاری نگاه می‌کنند. در سال 2018 صرافی بیت‌کوین فرد به فرد پکسفول خبر از رشد چشمگیر ارزهای رمزنگاری‌شده در آفریقا داد. به گفته این شرکت، بیشتر افرادی که روی این پلتفرم خریدوفروش ارزهای رمزنگاری‌شده انجام می‌دهند، آفریقایی‌ها هستند و به طور کلی ماهانه 64/5 میلیون دلار تراکنش انجام می‌دهند.
به گفته مدیرعامل پکسفول کاربران این قاره طی یک سال گذشته 225 درصد افزایش داشتند و میزان تراکنش‌ها در نیجریه که بزرگترین اقتصاد آفریقا به حساب می‌آید، 60 درصد، در آفریقای جنوبی 25 درصد و در دیگر بخش‌های آفریقا 100 درصد افزایش پیدا کرد.
برتر شدن آفریقای جنوبی در حوزه مالکیت ارزهای رمزنگاری‌شده درست زمانی اتفاق افتاد که سازمان پولی این کشور از مردم خواست تا درمورد قانون‌گذاری بیت‌کوین و دارایی‌های دیجیتال پیشنهاداتی ارائه کنند. درحال حاضر هیچ قانونی در رابطه با ارزهای رمزنگاری‌شده در آفریقای جنوبی وجود ندارد و علاقه بسیار زیاد مردم این قاره به این نوع ارزها موجب شد تا بانک مرکزی این کشور درصدد ارائه چهارچوب و قوانینی برای محافظت از سرمایه سرمایه‌گذاران و کاربران برآمد.

منبع:

راه پرداخت

فصل تجارت

تی نیوز