صرافی بایننس یکی از بزرگترین صرافی های ارزهای دیجیتال است که در بین کاربران از محبوبیت بالایی برخوردار است. این صرافی امکانات متعددی را در اسپات مارکت برای کاربران خود فراهم نموده است. علاوه بر این در ماه های اخیر معاملات آتی ( فیوچر ) نیز به امکانات این صرافی افزوده شده است. بدون شک می توان این صرافی را یکی از کامل ترین مجموعه های معاملاتی ارزهای دیجیتال در بین سایر رقبای این حوزه دانست. در این مطلب آموزش بایننس فیوچرز را به طور کامل و به همراه آخرین تغییرات آماده کرده ایم.

بایننس فیوچرز چیست؟

از قراردادهای آتی برای خرید یا فروش دارایی ها در آینده با قیمت از قبل مشخص شده استفاده می شود. بایننس فیوچرز ( Binance Futures ) مارکتی برای انجام معاملات آتی ارزهای دیجیتال است. در این بازار ، ارز های دیجیتال به کیف پول منتقل نمی شوند و تنها در حال خرید و فروش قرارداد های آتی هستیم.

در بایننس فیوچرز زمانی که انتظار افزایش قیمت را داریم از پوزیشن لانگ ( Long ) استفاده می کنیم و از افزایش قیمت ها بهره می بریم. همچنین در زمان کاهش قیمت ارز ها می توانیم از پوزیشن شورت ( Short ) استفاده و سود کنیم. همچنین استفاده از اهرم یا Leverage برای باز کردن پوزیشن با مقادیر بیشتر از سرمایه اصلی و کسب سود بالاتر نیز امکان پذیر است. این ویژگی ها باعث جذابیت این مارکت برای بسیاری از کاربران شده است. توجه نمائید که استفاده از اهرم میزان ضرر را نیز در ترید های ناموفق افزایش می دهد و ریسک معاملات را بالا می برد.

آموزش ثبت نام در بایننس فیوچرز

برای استفاده از بایننس فیوچرز ابتدا باید در سایت بایننس ثبت نام نموده و یک حساب کاربری ایجاد نمائید.

لینک ثبت نام در صرافی بایننس

در مطلب آموزش ثبت نام در بایننس مراحل و نکات کلیدی به طور کامل آموزش داده شده است. در صورتی که از قبل حساب کاربری ایجاد نکرده اید ، ابتدا وارد سایت بایننس شوید. سپس در بالای صفحه ، گوشه سمت راست روی گزینه Register کلیک نمائید.

لینک ثبت نام در بایننس فیوچر

  • آدرس ایمیل خود را وارد نمائید و یک رمز قوی تعریف کنید.
  • تیک گزینه تائید قوانین را بزنید و روی گزینه Create Account کلیک نمائید.
  • کد فعال سازی ارسال شده به ایمیل خود را در باکس نمایش داده شده وارد کنید.

پس از ورود به حساب کاربری بایننس ، از منوی بالای سایت بخش Derivatives گزینه USDT Futures را انتخاب نمائید.

پس از کلیک بر روی Open now از شما آیدی رفرال میخواهد و شما کد 59056701 را وارد کنید.

در این صورت 10 درصد در معاملات خودتون بهتون تخفیف داده می شود.

سپس روی گزینه Open Now کلیک کرده تا حساب فیوچرز شما فعال شود.

به همین راحتی افتتاح حساب کاربری بایننس فیوچرز انجام شد و می توانید معاملات خود را آغاز کنید.

آموزش انتقال وجه به کیف پول بایننس فیوچرز :

برای انتقال وجه به کیف پول بایننس فیوچرز ابتدا باید کیف پول اصلی اسپات مارکت صرافی بایننس را شارژ نمائید.در صرافی بایننس جابه جایی سرمایه بین دو کیف پول به راحتی انجام می شود. برای انتقال وجه به کیف پول فیوچرز روی گزینه Transfer در گوشه پائین سمت راست صفحه Futures بایننس کلیک کنید. مبلغ مدنظر را جهت انتقال وارد نموده و سپس روی گزینه Confirm کلیک نمائید. پس از چند لحظه انتقال انجام خواهد شد.

آموزش رابط کاربری بایننس فیوچرز :


رابط کاربری بایننس فیوچرز به چندین بخش تقسیم می گردد.

۱. نمودار و اطلاعات قیمت :

در بالای این قسمت ارز انتخابی فعلی ، نوع مارجین و اهرم قابل تنظیم است. همچنین اطلاعات قیمت مارک ، Funding Rate و تغییرات قیمت در ۲۴ ساعت گذشته نمایش داده می شود. در زیر اطلاعات این بخش ، نمودار تحلیل قیمت اختصاصی بایننس قرار گرفته است. با استفاده از گزینه TradingView فراخوانی مستقیم نمودار آن سایت و امکانات تحلیل بیشتر ، فراهم شده است. در سمت راست نیز اطلاعات زنده دفتر سفارشات به صورت لیست و گرافیکی قرار دارد.

۲. فرم سفارش :

در این قسمت سفارشات شورت یا لانگ مدنظر را ایجاد می کنیم. در ادامه این مطلب انواع سفارشات را آموزش داده ایم.

۳. پنل معاملات :

در این بخش می توانید وضعیت معاملات خود را مشاهده کنید. دسترسی به سفارشات فعال ، تاریخچه سفارش ها و معاملات قبلی نیز با سوییچ بین زبانه های این بخش امکان پذیر است.

۴. نمای کلی مارجین :

میزان سرمایه ، اطلاعات پوزیشن و قراردادهای فعال در این بخش نمایش داده می شود. حتما به نسبت به مارجین نیز توجه کنید تا از لیکویید شدن جلوگیری نمائید. در ادامه به طور کامل به این مبحث می پردازیم.

آموزش تنظیم اهرم :

در بایننس فیوچرز امکان تنظیم اهرم یا leverage برای هر معامله فراهم شده است. برای تنظیم اهرم در گوشه بالا سمت چپ صفحه معاملات فیوچرز روی گزینه پیش فرض ۲۰X که در کنار نام ارز دیجیتال قرار دارد کلیک می کنیم. سپس اهرم مدنظر را با استفاده از اسلایدر یا تایپ مستقیم تنظیم می کنیم. در نهایت با کلیک روی گزینه Confirm تنظیمات را تائید می گردند.


هر چه قدر پوزیشن سایز معامله کوچک تر باشد می توانید از اهرم های بزرگتری استفاده کنید. توجه نمائید که استفاده از اهرم های بالا ریسک لیکویید شدن را افزایش می دهد.

تفاوت قیمت مارک با آخرین قیمت :

بایننس برای پیشگیری از لیکویید شدن در زمان نوسانات بالای بازار ، از آخرین قیمت و قیمت مارک استفاده می کند.

همانطور که از نام آخرین قیمت ( Last Price ) مشخص است ، این قیمت به معنای آخرین قیمتی است که در آن معامله انجام شده است. به عبارت دیگر آخرین معامله در دفتر تاریخچه معاملات ، آخرین قیمت را تعیین می کند. از آخرین قیمت برای محاسبه سود و زیان استفاده می شود.

قیمت مارک ( Mark Price ) برای جلوگیری از دستکاری قیمت ها طراحی شده است. این قیمت با استفاده ترکیبی از داده های فاندینگ و سبدی از قیمت چندین صرافی محاسبه می شود. نقطه لیکویید شدن و همچنین میزان سود و ضرر پوزیشن های فعال با استفاده از قیمت مارک محاسبه می شوند.

انواع سفارشات در بایننس فیوچرز :

در بایننس فیوچرز امکان ایجاد انواع مختلفی از سفارشات فراهم شده است. این سفارشات امکان اجرای استراتژی های مختلف را فراهم کرده اند.

سفارش محدود یا Limit Order

سفارشی که با قیمتی مشخص در دفتر سفارشات ایجاد می گردد ، سفارش محدود نامیده می شود. سفارش های محدود تنها پس از رسیدن قیمت مارکت به قیمت برابر یا بهتر از قیمت مشخص شده در سفارش ، اجرا می شوند. از سفارش محدود برای انجام خرید در قیمت های پائین تر یا فروش در قیمت های بالاتر استفاده می گردد. با رسیدن قیمت مارکت به قیمت موردنظر ، سفارش به صورت اتوماتیک اجرا می شود.

سفارش مارکت یا Market Order

سفارش مارکت در بهترین قیمت موجود فعلی بازار اجرا می گردد. این نوع سفارش بر اساس سفارشات محدود موجود در دفتر سفارشات انجام می شود. در سفارش مارکت کارمزد بالاتری نسبت به سفارشات محدود پرداخت می کنید. معمولا از این نوع سفارش برای خروج یا ورود سریع به معاملات در مارکت های دارای نوسان بالا استفاده می شود.

سفارش حد ضرر یا Stop Limit Order

سفارش حد ضرر یا Stop Loss برای خروج اتوماتیک از معاملات در قیمت از قبل مشخص شده ، استفاده می شود. این سفارش از دو بخش قیمت توقف یا Stop Price و قیمت محدود یا Limit Price تشکیل می شود. قیمت توقف ، قیمتی است که با رسیدن به آن ، سفارش فعال می شود. قیمت محدود نیز قیمت مدنظر ما برای سفارش محدود است. به عبارتی پس از رسیدن به قیمت توقف ، سفارش محدودی با قیمت تعیین شده ، در دفتر سفارشات ایجاد خواهد شد.

قیمت توقف و قیمت محدود می توانند یکسان باشند. اما برای افزایش اطمینان از تکمیل شدن سفارش بهتر است برای سفارش های فروش ، قیمت توقف را کمی بالاتر از قیمت محدود در نظر بگیرید. همچنین در سفارش های خرید نیز قیمت توقف را کمی پائین تر از قیمت محدود انتخاب کنید.

سفارش توقف مارکت یا Stop Market Order

همانند سفارش حد ضرر ، این سفارش در صورت رسیدن به قیمت توقف Stop Price فعال می شود. اما پس از فعال شدن یک سفارش مارکت ایجاد خواهد شد. کارمزد این سفارش بالاتر بوده و امکان تکمیل شدن آن در مارکت های پر نوسان بیشتر و مطمئن تر است.

سفارش دریافت سود یا Take Profit Order

عملکرد این سفارش همانند سفارش حد ضرر است. در صورت تمایل به ایجاد این نوع سفارش در حالت Limit باید از همان گزینه Stop Limit Order استفاده کنید. تنها Stop Price و Limit Price در این حالت بر اساس نقاط هدف برای خروج از معامله تنظیم خواهند شد.اگر قیمت این سفارش برای پوزیشن ما سودآور باشد ، به صورت اتوماتیک سفارش تحت نام Take Profit ثبت می شود. بایننس گزینه دیگری نیز تحت عنوان TP/SL for entire position در رابط کاربری تعریف کرده است. با استفاده از این گزینه می توانیم سفارش Take Profit و Stop Loss را از نوع Market به طور همزمان ایجاد کنیم. این سفارش برای کاهش ریسک و نقد کردن سود معاملات در کنار سفارش حد ضرر استفاده می شود.

سفارش حد ضرر متغیر یا Trailing Stop Order

Trailing Stop Order برای محافظت از سود پوزیشن های باز کاربرد دارد. در این نوع سفارش قیمتی را به عنوان حد ضرر اولیه پوزیشن تنظیم می کنیم. در پوزیشن لانگ با بالا رفتن قیمت ، حد ضرر نیز قیمت را دنبال کرده و بالا می رود. اما زمانی که قیمت کاهش یابد ، حد ضرر متوقف می شود. اگر قیمت به اندازه درصد مشخص Callback Rate کاهش پیدا کند ، یک سفارش فروش برای بستن پوزیشن لانگ ایجاد می شود. این سفارش برای پوزیشن شورت نیز به صورت عکس کاربرد دارد. در پوزیشن شورت ، حد ضرر به همراه قیمت مارکت پائین می رود. اما زمانی که قیمت مارکت افزایش یابد ، حد ضرر متوقف می شود. اگر قیمت به اندازه درصد مشخص شده در سفارش افزایش پیدا کند ، یک سفارش خرید ایجاد خواهد شد و پوزیشن شورت بسته می شود.

قیمت فعال سازی Activation Price قیمتی است که سفارش Trailing Stop را فعال می کند. Callback Rate نیز تعیین کننده درصدی است که سفارش Trailing Stop با آن فاصله قیمت را دنبال می کند. برای مثال فرض کنید Callback Rate روی یک درصد تنظیم شده است. در زمان حرکت هم جهت بازار با ترید ، Trailing Stop با فاصله یک درصد قیمت مارکت را دنبال می کند. زمانی که قیمت مارکت یک درصد در خلاف جهت ترید حرکت کند یک سفارش خرید یا فروش بر اساس ترید شما ایجاد خواهد شد و پوزیشن بسته می شود.

آموزش استفاده از ماشین حساب بایننس فیوچرز :

ماشین حساب از بالای فرم سفارش با کلیل روی آیکون آن در دسترس است. توسط ماشین حساب می توانید قبل از بازکردن پوزیشن شورت یا لانگ مقادیر مختلفی را محاسبه نمائید. اهرم نیز برای ماشین حساب قابل تنظیم است.

ماشین حساب شامل بخش های زیر است:

PNL : از این قسمت برای محاسبه وجه تضمین اولیه یا Initial Margin ، مقدار سود و ضرر ( PnL ) و بازده سرمایه یا Return on Equity ( ROE ) استفاده می شود.

Target Price : از این قسمت برای محاسبه قیمت خروج برای دستیابی به درصد سود مدنظر استفاده می شود.

Liquidation Price : از این قسمت برای محاسبه نقطه لیکویید شدن استفاده می شود.

Max Open : در این بخش امکان باز نمودن بیشترین پوزیشن محاسبه می شود.

Open Price : در صورت نیاز به باز کردن چند پوزیشن در قیمت های مختلف ، از این بخش برای محاسبه متوسط قیمت استفاده می شود.

آموزش ایجاد سفارش در بایننس فیوچرز :

تا به اینجا انواع مختلف سفارشات بایننس فیوچرز را توضیح داده ایم. در ادامه با یک مثال نحوه انجام یک معامله را بررسی می کنیم.

فرض کنید قیمت فعلی بیتکوین ۱۳۵۰۰ دلار است. قصد داریم یک پوزیشن لانگ به ارزش یک BTC با رسیدن به قیمت ۱۳ هزار دلار باز نمائیم. حد ضرر یا Stop Loss را ۱۲۵۰۰ دلار در نظر گرفته ایم. سرمایه اولیه ما نیز ۱۵۰۰ دلار است.

محاسبه قیمت لیکویید شدن

ابتدا قیمت لیکویید شدن را بر اساس سرمایه خود محاسبه می کنیم. اینکار با استفاده از ماشین حساب بایننس و بخش Liquidation Price انجام می شود. در اینجا نتیجه نزدیک به ۱۱۵۰۰ دلار است. حد ضرر ما بالاتر از این قیمت است و از لیکویید شدن کل سرمایه جلوگیری می کند.

باز کردن پوزیشن

در مرحله بعد از گوشه بالا سمت چپ صفحه بایننس فیوچرز ، قرارداد را روی BTCUSDT تنظیم می کنیم. سرمایه اولیه ما ۱۵۰۰ دلار است و نیاز به ۱۳ هزار دلار برای باز نمودن پوزیشن یک BTC داریم. بنابراین اهرم را روی ۱۰ تنظیم می نمائیم. حالا امکان باز کردن پوزیشن به ارزش ۱۳ هزار دلار با سرمایه ۱۵۰۰ دلاری ما فراهم شده است.

حالا یک سفارش محدود ( Limit Order ) با استفاده از فرم سفارش ایجاد می کنیم. در باکس Price قیمت ۱۳۰۰۰ دلار و در باکس Size نیز ۱.۰ بیتکوین را وارد می کنیم. با توجه به استفاده از اهرم ۱۰ ، هزینه ( Cost ) موردنیاز برای باز کردن این پوزیشن ۱۳۰۰ دلار است. با فعال کردن تیک گزینه TP/SL می توانیم سفارش Take Profit و Stop Loss را نیز وارد نمائیم. در صورت تکمیل شدن سفارش و باز شدن پوزیشن ، این سفارش ها نیز اتوماتیک برای پوزیشن ما ایجاد می شوند. در این مثال قصد داریم از دو تارگت برای بستن پوزیشن استفاده کنیم. به همین علت تنها Stop loss را ۱۲۵۰۰ دلار وارد می کنیم. در نهایت با کلیک روی گزینه Open Long سفارش ایجاد خواهد شد.

اگر طبق تحلیل ما قیمت بیتکوین به ۱۳ هزار دلار برسد ، سفارش ما تکمیل خواهد شد. در این حالت پوزیشن لانگ مدنظر ما باز شده است. همچنین سفارش Stop Loss نیز در قیمت ۱۲۵۰۰ دلار ایجاد می شود.

نقد کردن سود

قصد داریم ۵۰ درصد پوزیشن را در قیمت ۱۳۴۰۰ دلار و ۵۰ درصد دیگر را در ۱۴۰۰۰ دلار ببندیم. برای انجام این کار از سفارش Limit استفاده می کنیم. در باکس Price قیمت ۱۳۴۰۰ دلار را وارد می نمائیم. سپس با استفاده از اسلایدر ، Size را روی ۵۰ درصد تنظیم می کنیم. در اینجا باید حتما تیک گزینه Reduce-Only را فعال کنیم. در غیر این صورت امکان دارد به جای بستن پوزیشن قبلی ، یک پوزیشن جدید باز شود. با کلیک روی گزینه Sell/Short سفارش ایجاد خواهد شد. مجددا این کار را برای قیمت ۱۴۰۰۰ دلار نیز انجام می دهیم.

در پایان یک سفارش حد ضرر متغیر نیز برای این پوزیشن ایجاد می کنیم. تمایل داریم در صورت عبور قیمت از ۱۳۶۰۰ دلار ، این سفارش با فاصله ۴ درصد فعال گردد. در فرم سفارش گزینه Trailing Stop را انتخاب می نمائیم. CallBack rate را ۴ درصد و Activation Price را قیمت ۱۳۶۰۰ دلار وارد می کنیم. در نهایت اسلایدر را روی ۱۰۰ درصد تنظیم نموده و تائید می کنیم.

با ایجاد این سفارشات دیگر نیازی به دخالت ما برای مدیریت این ترید نیست. تنها باید منتظر باشیم تا مارکت شروع به حرکت کند.

آموزش فعال سازی Hedge Mode در بایننس فیوچرز :

در حالت پوشش ریسک یا Hedge Mode می توانیم به طور همزمان پوزیشن شورت و لانگ را برای یک ارز دیجیتال باز نمائیم. شاید بپرسید که چرا چنین کاری انجام می دهیم؟ فرض کنید در بازه زمانی بلند مدت انتظار رشد قیمت بیتکوین را داریم و یک پوزیشن لانگ باز کرده ایم. اما همزمان قصد داریم یک شورت سریع در بازه زمانی کوتاه مدت انجام دهیم. Hedge Mode این قابلیت را در اختیار ما قرار می دهد. پوزیشن های لانگ و شورت در این حالت تداخلی ایجاد نمی کنند.

به طور پیش فرض پوزیشن ها روی حالت یک طرفه یا One-Way Mode تنظیم شده اند. امکان باز کردن پوزیشن شورت و لانگ به طور همزمان برای یک ارز دیجیتال امکان پذیر نیست. اگر اقدام به انجام این کار کنید پوزیشن ها یکدیگر را کنسل می نمایند. بنابراین برای استفاده از Hedge Mode باید به صورت دستی آن را فعال نمائیم.


ابتدا گزینه position mode را از بخش تنظیمات فرم سفارش انتخاب می کنیم. سپس گزینه hedge mode را انتخاب نموده و روی Confirm کلیک می کنیم.

Funding Rate چیست؟

Funding Rate برای اطمینان از نزدیک بودن هر چه بیشتر قیمت مارکت فیوچرز به قیمت اصلی مارکت اسپات طراحی شده است. به طور خلاصه معامله گران بر اساس پوزیشن های فعال خود به یکدیگر هزینه پرداخت می نمایند. شخص پرداخت کننده بر اساس تفاوت قیمت مارکت فیوچرز و قیمت اصلی مارکت اسپات تعیین می شود. زمانی که Funding Rate مثبت باشد ، لانگ ها به شورت ها این هزینه را پرداخت می نمایند. در زمان منفی بودن نیز شورت ها این هزینه را به لانگ ها پرداخت می کنند.


بنابراین به طور کلی بر اساس پوزیشن های باز و مقدار Funding Rate ، معامله گران هزینه ای را پرداخت یا دریافت خواهند کرد. در بایننس فیوچرز این عملیات هر ۸ ساعت یک بار انجام می شود. می توانید زمان و مقدار تقریبی Funding Rate را از بالای صفحه فیوچرز بایننس در کنار قیمت مارک مشاهده کنید.

آموزش تنظیمات پیشرفته سفارشات :

هنگام ایجاد سفارشات محدود می توانیم برخی تنظیمات اضافی را نیز برای سفارشات لحاظ کنیم. در بایننس فیوچرز دو حالت post-only و Time in Force ( TIF ) در انتهای فرم سفارش قابل انتخاب هستند.

با انتخاب Post-only سفارش همیشه در حالت محدود ایجاد می شود و از انجام سفارش در حالت مارکت در صورت نوسان ناگهانی قیمت در آخرین لحظات نسبت به قیمت درخواستی جلوگیری می شود. در این حالت شما همیشه کارمزد پائین تر را به عنوان بازار ساز پرداخت خواهید کرد.

Tif امکان انتخاب حالت های مختلف زمانی زیر را فراهم می کند.

GTC ( Good Til Canceled ) : سفارش تا زمان تکمیل یا لغو شدن ، فعال باقی می ماند.

IOC (Immediate or Canceled ) : سفارش به طور آنی اجرا می شود. در صورت عدم تکمیل آنی ، بخش تکمیل نشده سفارش لغو خواهد شد.

FOK ( Fill or Kill ) : سفارش باید به صورت آنی تکمیل شود. در صورت عدم تکمیل ، به صورت کامل لغو خواهد شد.

از گزینه reduce-only برای اطمینان از کاهش پوزیشن های فعلی استفاده می شود. با انتخاب آن هیچ وقت پوزیشن ها افزایش داده نمی شوند. برای مثال فرض کنید یک پوزیشن فعال لانگ با stop loss و take profit مجزا داریم. اگر قیمت ابتدا کاهش یابد و پوزیشن بسته شود و سپس مجدد افزایش یابد ، سفارش take profit باعث باز شدن یک پوزیشن جدید خواهد شد. با فعال کردن reduce-only از این اتفاق جلوگیری می شود.

لیکویید شدن چیست؟

در بایننس فیوچرز امکان استفاده از اهرم های بالا در معاملات فراهم شده است. این ویژگی میزان سود و ضرر را به نسبت اهرم افزایش می دهد. لیکویید شدن یا liquidation به معنای از دست رفتن کل سرمایه و بسته شدن تمامی پوزیشن های فعال است.

مارجین ( Margin )

در اینجا از یک حاشیه یا مارجین ( Margin ) به عنوان وجه تضمین ( Initial Margin ) معاملات استفاده می شود. به طور پیش فرض Margin روی حالت Cross تنظیم شده است. در این حالت کل موجودی به همراه سود و ضرر پوزیشن های باز Margin Balance نامیده می شود. حداقل Margin موردنیاز برای باز نگه داشتن پوزیشن ها با توجه به مقدار و اهرم پوزیشن های فعال متغیر است. این مورد تحت عنوان Maintenance Margin نمایش داده می شود. همچنین نسبت این دو مارجین با نام Margin Ratio در گوشه پائین سمت راست بایننس فیوچرز درج شده است.

شرایط لیکویید شدن

زمانی که مارکت برخلاف پوزیشن های باز حرکت کند ، در حال ضرر هستیم. پس از رسیدن Maintenance Margin به Margin Balance ، مقدار Margin Ratio صد درصد می شود. جهت جلوگیری از ضرر بیشتر و عملا بدهکار شدن فرد به صرافی ، پوزیشن ها به صورت اتوماتیک بسته خواهند شد. کل موجودی حساب فیوچرز و پوزیشن ها برای پرداخت ضرر کسر می گردد. این اتفاق لیکویید شدن یا liquidation نامیده می شود. در صورت لیکویید شدن ، یک کارمزد اضافی نیز به صرافی پرداخت خواهید کرد.

Isolated Margin

استفاده از Isolated Margin به جای حالت Cross ریسک لیکویید شدن همزمان تمام پوزیشن ها را محدود می کند. در صورت لیکویید شدن یک پوزیشن ، تنها Margin اختصاص داده شده به آن پوزیشن لیکویید می شود. در این حالت برای هر پوزیشن مقدار Margin به طور جداگانه تعریف می شود. در نتیجه به سرمایه بیشتری برای باز کردن پوزیشن های همزمان نیاز خواهید داشت. با توجه به ساده تر بودن استفاده از Cross Margin برای تریدر های تازه کار ، معمولا به طور پیش فرض در اکثریت پلتفرم های معاملاتی این حالت فعال است. در عین حال می توان از Isolated Margin برای محدود کردن ترید های دارای ریسک بالاتر استفاده کرد.

کاهش اتوماتیک اهرم یا ADL چیست؟

در زمان نوسان های شدید در مارکت ممکن است لیکویید شدن پوزیشن ها در قیمت مجاز موفقیت آمیز نباشد. در واقع بالانس اکانت ها به زیر صفر رسیده و منفی می شود. در این هنگام از صندوق بیمه جهت پرداخت و پوشش این ضرر استفاده می شود . در نتیجه نیازی به پرداخت هزینه توسط کاربران لیکویید شده نیست. اما در برخی شرایط بسیار نادر و ناپایدار احتمال دارد صندوق بیمه قادر به پوشش ضرر ها نباشد. در این صورت باید پوزیشن های فعال کاهش داده شوند. این عملیات ADL یا auto-deleveraging نامیده می شود.

نوبت این کاهش پوزیشن ها با توجه به یک صف تعیین می شود. تریدر های سودآور و دارای بالاترین اهرم ها در ابتدای این صف قرار دارند. موقعیت نسبی شما در این صف با استفاده از گزینه ADL در قسمت positions بایننس فیوچرز نمایش داده شده است.

جمع بندی :

احتمالا در ابتدا سر در آوردن از نحوه انجام معاملات در بایننس فیوچرز پیچیده و دشوار خواهد بود. اما امیدواریم این آموزش تا حدودی یادگیری کار با بایننس فیوچرز را آسان کرده باشد. صرافی بایننس نیز با طراحی رابط کاربری سایت خود تا حد زیادی انجام معاملات با اهرم را ساده نموده است.

مثل همیشه مدیریت ریسک را در ترید فراموش نکنید. با توجه به اهرم های بالا ، تنها از سرمایه ای که با از دست رفتن آن مشکلی برایتان ایجاد نمی شود ، استفاده کنید.